25 / 07 / 2021
13:43

آموزش های در مورد بازی بیسبال

03:00154۰

بیسبال از بازی‌های متعددی که با چوب و توپ بازی می‌شدند اشتقاق پیدا کرده‌است. از جمله این بازی‌ها می‌توان ورزش قدیمی راوندر که در آمریکای شمالی بازی می‌شد، ورزش انگلیسی کریکت و ورزش بسیار قدیمی رومانیائی اُینا را نام برد.نخستین مسابقه ورزش مدرن بیسبال که در اسناد نوشتاری گزارش شده‌است، به مسابقه‌ای در ۴ ژوئن ۱۸۳۸ در بیچ‌ویل، انتاریو، کانادا مربوط می‌شود.

بیسبال در دهه ۱۸۶۰ حالت نیمه‌حرفه‌ای پیداکرد. نخستین تیم کاملا حرفه‌ای بیسبال در ایالات متحده، تیم سینسیناتی رد استاکینگز بود که در ۱۸۶۹ تشکیل شد.
بیسبال در آسیا
یو درویش بازیکن محبوب ایرانی-تبار در لیگ ملی ژاپن

ژاپن يكی از اولين كشورهایی بود كه بیسبال به آن راه‌يافت. بیسبال خیلی زود مهمترين ورزش گروهی ژاپن شد. در سال ۱۹۳۶ نیپون بیسبال لیگ شروع به‌كار كرد.[۱] ۸۶۴ مسابقه اين ليگ در سال ۲۰۰۶ بیش از بیست میلیون و چهارصد هزار تماشاگر داشت و چهارمین لیگ پرتماشاگر دنیا بود (پس از ام‌ال‌بی، ان‌بی‌ای و ان‌اف‌ال سه لیگ امریکایی بیسبال، بسکتبال و هاکی روی یخ).

ژاپنی‌ها و آمریکایی‌ها این ورزش را به دیگر کشورهای شرق آسیا هم بردند و بیسبال به‌سرعت ورزش گروهی اول کره‌جنوبی و تایوان شد. لیگ حرفه‌ای بیسبال در کره‌جنوبی از ۱۹۸۲ و در تایوان از ۱۹۹۰ شکل گرفت. چین و اسرائیل هم دو کشور آسیایی دیگری هستند که به ترتیب در ۲۰۰۳ و ۲۰۰۷ لیگ حرفه‌ای بیسبال را تشکیل دادند.

بیسبال در سال ۱۹۹۴ وارد بازی‌های آسیایی هم شد. ژاپنی‌ها این رشته را در تقویم مسابقات هیروشیما قرار دادند، سه دوره اول این مسابقات با قهرمانی تیم ملی ژاپن به پایان رسید، اما در آخرین دوره مسابقات در سال ۲۰۰۶ تیم ملی بیسبال تایوان با شکست پنج تیم دیگر شرکت کننده (ژاپن، کره‌جنوبی، چین، تایلند، فیلیپین) به قهرمانی رسید.
بیسبال در ایران

در سال ۱۳۱۴ آقای ” GIPSON ” از آمریکا بعنواه مشاور سازمان تربیت بدنی به ایران آمد و در اردوگاه تابستانی منظریه دو رشته ورزشی نجات غریق و بیس بال را پایه گذاری کرد، بر اساس تحقیقات بعمل آمده، این رشته از سالهای بسیار دور در اکثر نقاط ایران به شکل بازیهای بومی و محلی با نامهای مختلف انجام میشده است که شباهتی با بیس بال امروزی داشته است، کارشناسان معتقدند که در واقع بیس بال از این ورزش‌های قدیمی ایرانی نشات گرفته است. مسابقات بیس بال برای اولین بار در سال ۱۳۲۰ در تهران توسط دانش آموزان دانش سرای تربیت بدنی در منظریه تهران انجام شد. استاد داود نصیری مربی تیم مذکور بوده وی بیس بال را در اردوهای دانش سرای تربیت بدنی که در تابستان تشکیل می‌شد بصورت خصوصی برای دانشجویان تدریس می‌کرد.

کمیته بیس بال ایران فعالیت خود را از سال ۱۳۶۸ آغاز نمود و بصورت رسمی و به عنوان یک فدراسیون فعالیت خود را در سال ۱۳۷۲ آغاز کرد. رشته‌های تحت پوشش فدراسیون در آغاز بیس بال، سافت بال، کریکت و چوگو بودند که از سال ۱۳۷۹ و با پیوستن ورزش چوگو به فدراسیون ورزشهای همگانی، رشته راگبی جایگزین این رشته گردید. پس از مدتی رشته بیس بال به همراه ۱۴ رشته دیگر در قالب فدراسیون انجمن هیئت‌های ورزشی کار خود را ادامه داد و هم اکنون دارای ۱۱ کمیته در استان‌های بوشهر، کرمان، قم، سمنان، خوزستان، گیلان، هرمزگان، اراک، البرز تهران،اصفهان، می‌باشد. تاکنون در ایران ۲۷ دوره مسابقات قهرمانی کشور و قهرمانی باشگاههای برگزار شده است و تیم ملی بیس بال ایران ۳ بار در مسابقات بیس بال کاپ آسیا در سالهای ۱۹۹۹ و ۲۰۰۶ و ۲۰۱۲ حضور یافته است.

لینک کوتاه
https://meydanekhabari.ir/?p=121

62 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند