21 / 10 / 2021
23:35

بانک‌ها نباید برای واحدهای تولیدی مانع ایجاد کنند/لزوم توجه به ظرفیت‌های استان‌های مختلف کشور

06:19100۰

به گزارش میدان خبری، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رییسی در دیدار با نخبگان و اقشار مختلف مردم آذربایجان‌غربی، که در سالن جلسات استانداری برگزار شد، اظهار داشت: امنیت آذربایجان‌غربی گواه بر ایستادگی، مقاومت و سلحشوری مردان و زنان این استان است که جان و مال خود را به طبق اخلاص گذاشتند و از ارزش‌های اسلامی و مرزهای استان دفاع کرده‌اند.

وی به موقعیت جغرافیایی آذربایجان غربی اشاره کرد و گفت: تلاش مرزبانان سلحشور و اقشار مختلف مردم در استان قابل تقدیر است چرا که در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی در راستای دفاع از کیان اسلامی نقش آفرینی کرده و از جان و مال خود گذشتند.

رییس قوه قضاییه خدمات کادر درمان را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: کادر درمان برای حفظ سلامت مردم شبانه‌روز تلاش می‌کنند که تلاش آنها جای تقدیر دارد و در این میان کمک‌های مومنانه نیز که با اخلاص برای کمک به اقشار کم درآمد انجام می‌‌شود قابل تحسین است.

رییسی با بیان اینکه در مکتب دینی، آموزه‌های دینی ما و در تمام ادیان ابراهیمی، خدا باوری، خداخواهی، پرستش ذات مقدس حضرت حق و توجه به دیگران در پرتو توجه به خداوند مورد تاکید قرار دارد، ادامه داد: کمک به همنوع در سیره و سلوک پیامبر و اولیای خداوند قرار دارد و اینکه انسان به دیگران توجه کند و در کار دیگران گره گشایی کند مورد تاکید قرار داشته و موجبات رضایت خداوند را فراهم می آورد.

وی اضافه کرد: توجه به مشکلات دیگران از جلوه های مهم خداپرستی و خداخواهی است و نمی شود نسبت به مسائل اجتماعی بی توجه شد.

رییس قوه قضاییه گفت: امکان ندارد انسان، کاستی و ناهنجاری‌ها را ببیند و نسبت به آن بی توجه باشد و با توجه به مبانی اجتماعی، باید تلاش کنیم تا بستر اجتماعی طوری شکل بگیرد که موجب تعالی انسان شود و انسان در فرهنگ دینی و بستر اجتماعی رشد کند.

رییسی با بیان اینکه ایجاد بستر اجتماعی برای رشد انسان هدف مهمی در پیش روی انسان است، اظهار داشت: انسان اجازه ندارد متوقف شود یا به عقب برگردد و اینکه انسان سیر قهقرایی داشته باشد محکوم است چرا که انسان یک راه پیش رو دارد و آن راهی جز پیشرفت فکری، اخلاقی و عملی نیست و برای این منظور باید زمینه توسعه یافتگی را در جامعه ایجاد کرد.

وی رفاه اجتماعی و عدالت اجتماعی را مورد تاکید قرار داد و اذعان داشت: گردش مسایل اداری و سازمانی همگی باید جلوه خدمت گذاری به مردم را داشته باشد تا گره ای از مشکلات مردم را باز کند و زمینه تعالی مردم کشور را فراهم کند.

رییس قوه قضاییه با اشاره به تحرک و پویایی در سازمان‌ها و ادارات، افزود: مجموعه‌ای دارای مقصد و هدف است که به حال خود رها نشده باشد.

رییسی با اشاره به مولفه های امت اسلامی، یادآور شد: جلوگیری از سکون، پویایی، و تبعیت از امامت و دین مداری از مولفه های مهم امت اسلامی است و ضرورت دارد امت اسلامی هیچگونه ایستایی نداشته، و حرکت و پویایی داشته باشد.

وی داشتن امام را از مهمترین عناصر برای امت عنوان کرد و گفت: خداوند متعال به این کشور نعمت های زیادی از نظر ذخایر مادی و معنوی داده است که رهبری و وجود نیروی جوان یکی از این نعمت ها است.

رییسی با اشاره به ظرفیت‌های استان آذربایجان‌غربی، گفت: آذربایجان غربی همواره مورد هجمه ضدانقلاب، اشرار و گروهک های تروریستی بوده و ضد انقلاب نمی خواهد دین در کشور شکل بگیرد ولی با توجه به توانمندی نیروهای مسلح و همراهی مردم، همواره امنیت در این استان برقرار است.

وی با بیان اینکه مردم آذربایجان غربی دین‌مدار هستند، اعلام کرد: برای رشد و توسعه فرهنگی، اجتماعی و سیاسی ضرورت دارد، جامعه دین مدار باشد و توسعه یافتگی در گرو دین‌مداری است.

فقر و تبعیض زیبنده نظام جمهوری اسلامی نیست

رییس قوه قضایی یادآور شد: اگر از فکرها و اندیشه های آماده در کنار ظرفیت های موجود، جهت توسعه یافتگی کار بگیریم، می توانیم به عدالت اجتماعی دست پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه توسعه یافتگی در پرتو عدالت اجتماعی به ظهور می رسد، تصریح کرد: عدالت فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی مولفه‌های مهمی است و نظام اسلامی با فساد و تبعیض همخوانی ندارد و زیبنده نظام نیست که تبعیض و فساد در آن حاکم باشد.

این مقام مسوول با بیان اینکه باید قوانین در راستای حذف تبعیض در جامعه باشد، اظهار داشت: نقش مردم در این راستا بسیار مهم است و ضرورت دارد مردم همواره در صحنه حضور داشته و نسبت به فساد حساس باشند تا شاهد توسعه یافتگی در جامعه باشیم.

رییسی با بیان اینکه آذربایجان غربی می تواند قطب کشاورزی منطقه باشد، گفت: با توجه به ظرفیت‌هایی که خداوند در این استان قرار داده است، آذربایجان غربی می تواند قطب کشاورزی منطقه باشد.

وی با بیان اینکه ظرفیت های بالقوه ای در استان‌ها نهفته است، ادامه داد: استان‌ها می توانند الگوی کشور باشند چرا که در برخی استان‌ها الگوهایی داریم که می توانند زمینه گشایش کشور را در عرصه های مختلف ایجاد کنند.

رییس قوه قضاییه یادآور شد: نظام اسلامی فساد پذیر نیست و با توجه به ۱۲ هزار شهید استان، مردم این استان نمی توانند فساد را پذیرش کنند و اگر ارتشاء و روابط ناسالم اجتماعی در جامعه باشد، باید آن را ریشه کن کرد.

رییسی با بیان اینکه فساد اداری بیش از هر چیزی خطرناک است، اذعان داشت: ادارات باید جلوه کارآمدی و گره گشایی از زندگی مردم باشند و فسادی در فردی که باید جلوه گره‌گشایی باشد سبب مضاعف شدن مشکلات می شود.

رییس قوه قضاییه با بیان اینکه تمام ادارات باید به سلامت اداری حساس باشند در غیر این صورت کل مجموعه ناکارآمد جلو می کند، گفت: ضرورت دارد مردم در کنار مسولان به این امر بیش از پیش توجه داشته باشند.

رییسی وحدت و انسجام استان را مورد اشاره قرار داد و اعلام کرد: وحدت و انسجام موجود در استان از نعمت های خداوند است که ادیان و مذاهب همدل و همراه به صورت مصالحت آمیز با هم زندگی می کنند و هر کار خوبی که در استان انجام می شود در پرتو این همدلی انجام می شود و باید خدا را برای این نعمت شکرگذاری کرد.

وی با بیان اینکه باید نعمت امنیت در مسیر گره گشایی مردم به کار گرفته شود، گفت: جایگاه مردم، بسیج مردمی، مشارکت مردمی و سازمان‌های مردم نهاد در پیشرفت امور تعیین کننده است و در مواردی که مردم را به مشارکت دعوت کرده ایم شاهد موفقیت بودیم که از آن جمله می توان به دفاع مقدس و همراهی مردم در مدیریت کرونا و برگزاری طرح حاج قاسم سلیمانی اشاره کرد.

وی به تعطیلی تعدادی از واحدهای تولیدی استان اشاره کرد و اظهار داشت: نباید هیچ یک از بانک‌ها واحدهای تولیدی را به بهانه بدهی و معوقات بانکی تحت تملک خود در آوردند و با این موضوع به طور جدی برخورد خواهیم کرد و ضرورت دارد بانک‌ها عامل تسهیل کننده در فعال کردن واحدهای تولیدی راکد باشند.

وی استفاده از ظرفیت های موجود استان در بخش کشاورزی را مورد تاکید قرار داد و گفت: فرآورده های کشاورزی آذربایجان غربی می توانند به یکی از موضوعات مهم مطرح شود و ضرورت دارد به موضوع صادرات استان توجه ویژه ای شود تا دست دلالان قطع و شبکه تامین، تولید، شبکه توزیع و مصرف مدیریت شود تا مصرف کننده و کشاورز متضرر نشود.

رییس قوه قضاییه اعلام کرد: اگر مبارزه با فساد مورد بی توجهی قرار گیرد امنیت اقتصادی نخواهیم داشت و توسعه اقتصادی را امری ضروری می دانیم و رانت خواری سبب تردید سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری می شود و باید با فساد مبارزه شود.

انتهای خبر/ محسن حسنی

لینک کوتاه
https://meydanekhabari.ir/?p=5763

288 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند