30 / 06 / 2022
00:47

افزایش ۱۰درصدی هزینه بیمه نفتکش‌ها در خلیج فارس پس از حملات اخیر/برخی کشتیرانی‌ها سفارش جدید را معلق کردند

01:37235۰

به گزارش میدان خبریبه نقل از رویترز، هزینه بیمه برای کشتی‌هایی که در خاورمیانه رفت‌وآمد می‌کنند پس از حمله به دو نفتکش در دریای عمان در روز پنجشنبه حداقل 10 درصد بالا رفته است و با احتمال افزایش بیشتر درگیری‌های منطقه‌ای باز هم بالاتر می‌رود.

این حملات تا حالا نگرانی‌هایی در مورد کاهش جریان نفت خام در یکی از اصلی‌ترین مسیرهای کشتیرانی جهان به‌وجود آورده و قیمت نفت را 4.5 درصد افزایش داده است.

برخی شرکت‌های کشتیرانی سفارش‌های جدید را در خلیج فارس معلق کرده‌اند.

نرخ کرایه کشتی برای نفتکش‌هایی که نفت را از خلیج فارس به آسیا می‌برند، به بالاترین حد طی دو ماه اخیر و 13 هزار دلار در هر روز رسیده است که دو هزار دلار نسبت به روز چهارشنبه بیشتر است.

هر کشتی نیاز به بیمه‌های مختلفی دارد که شامل پوشش سالانه خطر جنگ به‌اضافه یک مبلغ اضافی هنگام ورود به مناطق دارای ریسک بالا می‌شود. این مبالغ اضافی بر اساس ارزش کشتی به‌صورت هفتگی محاسبه می‌شوند.

بیمه‌کنندگان کشتی می‌گویند بزرگترین کشتی‌هایی که در خلیج فارس حرکت می‌کنند، تا 200 هزار دلار حق بیمه اضافی برای یک هفته دریانوردی می‌پردازند که دو برابر چند روز گذشته است.

یک بیمه‌گر گفت: «شرایط تغییر کرده است. اگر یکی از نفتکش‌ها غرق شوند حق بیمه جنگی سالانه افزایش می‌یابد. این اولین اتفاق نیست و آنچه ما می‌بینیم حاکی از بدتر شدن شرایط در منطقه است».

حدود یک‌پنجم نفتی که در جهان مصرف می‌شود، از تنگه هرمز و توسط تولیدکنندگان خلیج فارس از جمله عربستان منتقل می‌شود.

یک بار دیگر صنعت کشتیرانی بین‌المللی وسط یک درگیری ژئوپولیتیکی بر سر مسائلی گیر افتاده است که هیچ کنترلی روی آن ندارد.

لینک کوتاه
https://meydanekhabari.ir/?p=2168

12 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند