11 / 08 / 2022
02:19

آماده‌سازی سوغات متبرک برای میهمانان امام رئوف/ توزیع ۸۰۰۰ کیلو نبات در دهه کرامت

03:007375۰

به گزارش میدان خبری، خادمان آستان نورانی امام رضا (ع) این روزها در گوشه‌ای از حرم مشغول آماده‌سازی سوغات برای میهمانان امام رئوف هستند. میهمانانی که خسته راه به امید پناه شاه خراسان آمده‌اند و خادمان امام رئوف بی‌صبرانه منتظر قدومشان هستند.

لبانشان پر از ذکر و دستانشان پر از عشق است و می‌خواهند کام مسافران خسته دل را شیرین کنند. آنهایی را که در این روزهای نور و سرور از دور و نزدیک راه شرق را در پیش گرفته‌اند تا میهمان خانه خورشید هشتم باشند.

خدمتی از جنس همدلی با چاشنی صلوات و حدیث کساء

شلوغ است و پر از همهمه، روزگار این روزهای حرم را می‌گویم. اما اینجا دری است که پشت آن صدایی از جنس همدلی و عشق دارد. در باز می‌شود و ذکر صلوات ریخته می‌‌شود در جانمان. حدیث کساء را می‌‌خوانند که دل‌هایشان آرام باشد و توسل می‌کنند به امام مهربانی‌‌ها.

نصرالله منشی‌پور ‌۲۹ ساله خادم آستان مهر و عشق، امام رضا (ع) است که می‌گوید: «هر ساله به مناسبت دهه کرامت از تولد حضرت معصومه (س) تا میلاد علی بن موسی الرضا (ع) در آسایشگاه بخش کفشداری حرم مطهر رضوی مشغول بسته‌بندی نبات هستیم»

بسته‌بندی ۸۰۰۰ کیلو نبات برای ۱۵۰ هزار زائر

او ادامه می دهد: «امسال هشت تُن نبات، که حدود ۱۵۰ هزار بسته است در ایام دهه کرامت، تقدیم به زائران می‌شود. این بسته‌های متبرک در بیمارستان‌ها و ورودی‌های شهر بین زائرین پخش خواهد شد». هر تکه نبات را با ذکر زیر لب داخل بسته می‌گذارد و می‌گوید: «به نیت سلامتی و شفاعت این بسته‌ها را آماده می‌کنم».

آسمان اینجا پر است از دل های پر کشیده به خانه دوست. مگر می شود به یاد ملتمسان دعا و به فکر چشمان منتظر مریض‌ها بود و برای سلامتی‌ آنها دعا نکرد؟ آری، به نیت سلامتی زائران و شفای بیماران بسته‌‌های نبات را آماده می‌کنند.

خدمت به عاشقان امام رئوف به امید گوشه چشمی

اشک‌های محمود رئوفی زنجیر دلش را پاره می‌کند و با چشمانی پر از اشک زمزمه‌وار از آرزویش می‌‌گوید: «امیدوارم زمانی که به جهان باقی می‌روم حضرت رویشان را از من بر نگردانند». با بغض نبات‌ها را داخل بسته می‌گذارد. «از حضرت رضا (ع) اخلاص عمل می‌خواهم». این را اصلیان با بیست‌وچهار سال سابقه خادمی می‌گوید و ادامه می‌دهد: «امیدوارم همه در این خانه حاجت روا شویم».

هنوز خودش را پرنده مهاجری می‌داند که هزار سال هم اگر پریده باشد باز دوست دارد در آستان امام هشتم پرواز کند. چه رستاخیزی برانگیخته است شکوه دل‌های عاشق که اینجا به صف ایستاده‌اند تا سر ارادت خم کنند. تحویل بسته‌های نبات انگار آیینی است برای خستگان از راه رسیده تا آرزوهایشان را بگویند و شیرینی نبات کامشان را شیرین کند و کریم بودن امام‌، دل‌هایشان را آرام و قرار دهد. صدای صلوات‌، فضا را پر می‌کند و دل‌ها بی قرارتر می‌شود. به راستی، هوای پیراهن کدام یوسف است که خادم مو سپید آستان هشتم با دستان لرزان هنوز هم می‌خواهد غلامی کند؟

دل‌هایی عاشق که سود و زیان در کارشان نیست

می‌گوید: «نبات‌ها را با دلی پر از عشق بسته‌بندی می‌کنم و به نیت تندرستی برای همه مردم دنیا». در همین گوشه کوچک، حال خوب را پیدا می‌کنی و وسعت دل‌هایی را می‌بینی که سود و زیانی برایشان در کار نیست، هر چه هست حرف زبان نیست و حرف دل است.

چه حال خوشی دارد وقتی دستان کوچک دخترک با شوق نبات متبرک می‌خورد و مادرش در دل سلامتی‌اش را می‌خواهد. «عاقبتی» دیگر خادمی است که نبات‌ها را با وضو بسته‌بندی می‌کند و می‌گوید: حمد می‌خوانم تا نبات‌ها متبرک شوند. بودن در این فضا و در کنار بارگاه علی بن موسی الرضا (ع) احساسی وصف نشدنی دارد. توفیق این کار از عنایت امام هشتم (ع) به همه ما است.

تو پادشاهی و دل‌های ما قلمرو توست
تمام خطه‌ی ایران تو را وفادارند

لینک کوتاه
https://meydanekhabari.ir/?p=5009

314 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند