21 / 07 / 2024
23:23

وزارت بهداشت: پیگیر توزیع شیر و لبنیات رایگان در مدارس هستیم

03:001.8K۰

به گزارش میدان خبری، حسین فرشیدی روز گذشته در دیدار مشاور منطقه ای یونیسف در زمینه تغذیه گفت: در زمینه تغذیه سالم برنامه هایی در دست اقدام است که از مهم ترین آن ها می توان به همکاری با نهادهای اقتصادی دولت در زمینه افزایش مصرف لبنیات در جوانان، نوجوانان و مدارس، همچنین افزایش فعالیت های بدنی که متاسفانه در این زمینه عملکرد مناسبی در ۲۰ سال گذشته صورت نگرفته و باعث ایجاد چاقی در نوجوانان شده که در سال جاری در این زمینه برنامه ریزی هایی شده تا بتوانیم با همکاری سازمان ها و نهادهای مرتبط برنامه های خود را عملیاتی کنیم.

وی افزود: یکی دیگر از برنامه های ما، تغذیه مادران باردار به خصوص در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته کشور از جمله در استان های سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و بخشی از هرمزگان است که در این زمینه چند موسسه و سازمان از جمله کمیته امداد و ستاد اجرایی فرمان امام خمینی(ره) همکاری و همراهی دارند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه افزود: در سال جاری به دنبال آن هستیم با افزایش اعتبار نسبت به سال گذشته بتوانیم توزیع شیر و لبنیات رایگان را در مدارس داشته باشیم.

فرشیدی در ادامه اظهار داشت: دولت پروژه بسیاری مهمی را با عنوان «هر ایرانی مراقب سلامت خودش را بشناسد» در دست اقدام دارد که این برنامه برای ۵۵ میلیون نفر اجرا خواهد شد و امیدواریم تا پایان امسال، ۷۰ درصد جمعیت را تحت پوشش قرار دهیم و با کاهش نسبت جمعیت به مراقب، به مرحله ای برسیم که مراقبان سلامت، فعالانه با خانواده در تماس باشد و پیگیر فعال برنامه های بهداشتی باشد.

وی گفت: وقتی از «سلامت برای همه» سخن می گوییم یعنی به دنبال این هستیم که از مسیر ارتقای سواد سلامت جامعه به این موضوع دست یابیم؛ خانواده ها را با تغذیه سالم و بیماری هایی که از تغذیه ناسالم است را به آنها بشناسانیم.

فرشیدی اظهار داشت: با همکاری نهادهای مرتبط به خصوص مجلس شورای اسلامی و با محوریت وزارت بهداشت به دنبال تغییر سبک زندگی مردم با تغذیه سالم هستیم. تغذیه عادات غذایی مردم که سال ها مردم به آن عادت کرده اند، کار بسیار دشواری است که با برنامه ریزی هایی که شده باید به این مهم برسیم و البته مردم نیز باید همراهی کنند و صدا و سیما و رسانه ها نیز در فرهنگ سازی فعالانه حضور یابند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: انتظار داریم که «یونیسف» در تامین برخی از اقلام و تجهیزات که متاسفانه به دلیل کارشکنی برخی از کشورهایی که شعارهای زیبا می دهند اما به یک خط آن هم پایبند نیستند، کشور ما را یاری دهد.

خانم آشیما گارگ، مشاور منطقه ای یونیسف در زمینه تغذیه نیز در این دیدار گفت: ایران امکانات خوبی را از لحاظ دانشگاهی دارد و با توجه به وجود ۶۵ دانشگاه و دانشکده پزشکی می تواندبرنامه های تغذیه ای خود را در سراسر کشور اجرا کند.

وی به تغییر سبک زندگی نیز اشاره کرد و اظهار داشت: تغییر سبک زندگی باید از دوران کودکی انجام شود که اگر از سنین کودکی اتفاق بیفتد قطعا نتیجه بسیار خوبی در جامعه خواهد داشت.

مشاور منطقه ای یونیسف در زمینه تغذیه افزود: یونیسف آمادگی دارد در اجرای برنامه های تغذیه ای همراهی های لازم را داشته باشد و برای اجرای برنامه های تغذیه ای و سلامت جامعه تمامی سازمان های مرتبط باید وزارت بهداشت را همراهی نمایند و وزارت بهداشت به تنهایی نمی تواند در اجرای برنامه ها موفق باشد.

لینک کوتاه
http://meydanekhabari.ir/?p=7311

721 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند