21 / 07 / 2024
23:29

امکان فاصله‌گذاری اجتماعی در اتوبوس‌ها نیست/ ناوگان اتوبوسرانی باید ۳ برابر شود

02:06784۰

به گزارش میدان خبری،پیروز حناچی شهردار تهران در آئین بهره‌برداری از ۱۰۰ دستگاه اتوبوس و مینی‌بوس جدید برای ناوگان اتوبوسرانی پایتخت اظهار داشت: قرارداد خرید ۸۰۰ اتوبوس و مینی‌بوس جدید در دستور کار قرار دارد و مناقصه ۸۰ اتوبوس دو کابین برای یک خط تندرو و مناقصه ۲۰۰ اتوبوس تک‌کابین گازسوز مدنظر است.

وی افزود: تلاش‌مان را می‌کنیم تا دولت اقدامات لازم را جهت کمک به حمل و نقل عمومی انجام دهد ولی امید چندانی در این زمینه نداریم. سال‌های گذشته از محل صرفه‌جویی در مصرف سوخت توانستیم سهم شهرداری را از وزارت نفت بگیریم ولی مسأله حمل و نقل عمومی یک موضوع حاکمیتی است و همه باید همکاری‌های لازم را در این زمینه انجام دهند.

شهردار تهران گفت: پس از انقلاب اسلامی دولت‌های زیادی در توسعه حمل و نقل عمومی گام برداشته و کمک‌های لازم را به شهرداری داشته‌اند ولی اکنون مدت‌هاست که در زمینه این کمک‌ها دچار خلل هستیم.

حناچی گفت: توسعه حمل و نقل عموی یک مسأله اجتماعی است و همه در آن می‌توانند نقش داشته باشند در شرایط کرونا ریالی از دولت دریافت نکردیم ولی تلاش شد برای تأمین اتوبوس‌های اقدامات مؤثر انجام گیرد.

وی گفت: معتقدیم باید تهدیدها و تحریم‌ها را به فرصت عظیم تبدیل کنیم که تلاش برای کاهش وابستگی در تولید اتوبوس و واگن مترو از جمله این فرصت‌ها است. برنامه‌هایی داریم که تا بهمن واگن ملی مترو را به بهره‌برداری برسانیم و خرید جدید اتوبوس‌های بی‌آرتی را افزایش دهیم.

شهردار تهران در مورد آلودگی هوای پایتخت و موضوع کرونا گفت: گزارشات سازمان جهانی بهداشت نشان می‌‌دهد که آلودگی هوا بر کرونا تأثیرگذار است و شاید یکی از دلایل افزایش تلفات کرونا به خاطر آلاینده PM2 باشد.

حناچی تأکید کرد: همه تلاش‌مان را برای حل مشکلات ناوگان اتوبوسرانی و به طور کلی حمل و نقل عمومی به کار می‌بندیم اما پشت تریبون داد نمی‌زنیم به هر حال مشکلات جدی است و باید اقدامات لازم صورت گیرد. در مواردی که قانون هم برای تأمین اتوبوس داریم با مشکلاتی مواجه هستیم به طوری که ما در اوراق مشارکت باید ۵۰درصد اوراق را تضمین کنیم و بر اساس قانون تضمین ۵۰ درصد دیگر بر عهده دولت است ولی بانک‌ها همچنان تضمین ۱۰۰ درصدی از ما می‌خواهند.

وی گفت:‌در اردیبهشت تعداد فوت‌شدگان در اثر ابتلا به ویروس کووید ـ ۱۹ به ۹ نفر رسیده بود ولی الان شرایط به صورتی است که آمارها به شدت افزایش یافته و این موضوع دلایل مختلفی دارد و نمی‌توان همه را به گردن مردم انداخت.

شهردار تهران تصریح کرد: یکی از محورهای کنترل کرونا رعایت فاصله‌‌گذاری اجتماعی است که در شرایط اقتصادی فعلی نمی‌توان تعطیلی کامل اعلام کرد ولی می‌توان شرایطی فراهم کنیم که تا حدودی از مشکلات کاسته شود. رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در ناوگان حمل و نقل عمومی مستلزم سه برابر شدن ناوگان است.

حناچی تصریح کرد: ما تمام تلاش خود را بکار می‌گیریم تا اتوبوس و مترو را افزایش دهیم از همه ظرفیت‌های داخلی هم برای افزایش توان داخلی بهره‌مند خواهیم شد، البته به ما اعلام کردند که شرکت ایران خودرو بدعهدی می‌کند و این شرکت قرارداد تأمین اتوبوس را می‌بندد و اجرایی نخواهد کرد ولی خوشبختانه تأمین اتوبوس امروز صورت گرفت و این موضوع محقق شد.

لینک کوتاه
http://meydanekhabari.ir/?p=5410

721 نوشته

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

فیلدهای مورد نیاز با * علامت گذاری شده اند